Hoppa till innehåll

Maria Mikkonen är doktor i nationalekonomi och har arbetat med arbetsmarknadsfrågor och sysselsättningspolitik för både Svenskt Näringsliv samt Moderaterna i både riksdag och regering. Hon tillträder rollen som ny chefsekonom den 23 januari.

Maria Mikkonen 900x280.png

– Jag lockas av att få arbeta med en spännande bransch som är viktig både för ekonomin i stort, som för oss alla i vår vardag som kunder. Handeln kan också vara med och lösa många av våra stora samhällsutmaningar, inte minst när det kommer till att skapa fler jobb för de som står utanför arbetsmarknaden, säger Maria Mikkonen.

Maria Mikkonen kommer närmast från en roll som politisk sakkunnig i Statsrådsberedningen. Hon har tidigare arbetat som nationalekonom på Svenskt Näringsliv, som utredare på Arbetsförmedlingen och med sysselsättningspolitik i olika roller i riksdagen och i Regeringskansliet. Vd Sofia Larsen är nöjd med rekryteringen:

– Jag är väldigt glad att Maria vill ta sig an uppdraget. Marias gedigna bakgrund som forskare och hennes djupa kunskap inom nationalekonomi, i kombination med erfarenheterna från politik och kommunikation gör att hon kommer stärka Svensk Handel i vår fortsatta utveckling, säger Sofia Larsen.

Svensk Handels nya chefsekonom tillträder i en ekonomiskt utmanade tid med den så viktiga avtalsrörelsen runt hörnet. Maria Mikkonen igen:

– Vi befinner oss i en ekonomiskt turbulent tid och tyvärr tyder allt på att det kommer att bli värre innan det blir bättre igen. Det viktigaste just nu är att vi lyckas dämpa inflationen och att den stundade avtalsrörelsen präglas av långsiktighet.

Maria Mikkonen efterträder Johan Davidson som fått rollen som statssekreterare hos bostads- och infrastrukturminister Andreas Carlson (KD).

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
second-hand-trojor.png

Kraftigt fall för second hand – försäljningen föll med över 40 procent i februari

PressmeddelandeFebruari blev en dyster månad för second hand-marknaden i Sverige. Omsättningen backade med över 40 procent jämfört med februari 2024.
sofia-larsen-24-3.jpg

Pessimistiska framtidsförväntningar inom handeln – för 39:e månaden i rad

PressmeddelandeFramtidsförväntningarna inom sällanköpshandeln, dagligvaruhandeln samt partihandeln föll i mars.
per-ehi-kundvagn.png

Tvärstopp i e-handeln i februari

PressmeddelandeE-handelns omsättning för februari skattas till 9,7 miljarder kronor. En minskning med 16 procent jämfört med februari 2024.
sh-logga-ljusgra-ny-1.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked

PressmeddelandeUnder onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att de avser att lämna styrräntan oförändrad.
vinterskor-25.png

Tuff februarimånad för modehandeln

PressmeddelandeBåde kläder och skor uppvisade en nedgång, mest markant inom skohandeln, som föll med 5,3 procent jämfört med samma månad föregående år.
d-award-2025.jpg

Apotea och Shopify – Vinnare av D-Award 2025!

PressmeddelandeUnder en festlig helkväll på D-Award vann Apotea det åtråvärda priset ”Årets E-handel” medan Shopify vann pris som ”Årets Leverantör”.
second-hand-25.png

Inte en fluga – stark start på 2025 för second hand

PressmeddelandePre Loved-indikatorn visar att försäljningen ökade med cirka 20 procent i januari 2025 jämfört med samma månad 2024.
avtal-2025.png

Förhandlingarna av handelns tjänstemannaavtal är igång

PressmeddelandeFörbättrade möjligheter till individuell löneutveckling och mer flexibla arbetstidsregler är två av Svensk Handels krav i förhandlingarna.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.