Hoppa till innehåll

Second hand-försäljningen minskade något i augusti. Pre Loved-indikatorn för augusti månad visar att försäljningen av second hand-produkter minskade, vilket tyder på att det generella säsongsmönstret inom sällanköpshandeln följs.

klader-pa-rack.jpg

Sommarmånaderna innebär ofta lägre aktivitet innan försäljningen ökar igen i oktober, när väderomslagen blir tydligare. Andelen konsumenter som handlade varor second hand ligger däremot stabilt, närmare tre av tio.

I dagsläget har vi ännu inte följt försäljningen ett helt år. Allt tyder på att second hand långsiktigt kommer att växa proportionellt mer än nyförsäljningen. Det kommer därför att bli mycket intressant att analysera trender efter årets slut när vi har samlat data över en längre tidsperiod.
Maria Mikkonen
chefsekonom på Svensk Handel

Modeförsäljningen som är dominerande inom second hand såg en tillfällig uppgång i juli, men sjönk därefter något i augusti, i kronor räknat. Andelen konsumenter som handlade mode second hand låg stabilt på 12 procent, men det genomsnittliga köpbeloppet var lägre jämfört med föregående månad.

– Andelen konsumenter som handlar second hand förblir hög, men vi har sett en nedgång i inköpssummorna inom second hand-mode under sommarmånaderna. Under sommaren prioriterar vi något annorlunda jämfört med resten av året, och det verkar då som att second hand hamnar i andra hand”, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

I det andra kvartalet stod second hand för 2,7 procent av den totala försäljningen inom sällanköpsvaruhandeln - ner från 4 procent i det första kvartalet. Även inom second hand-modets andel av modeförsäljningen går det att observera en liknande utveckling: andelen sjönk från 7,4 procent i det första kvartalet, till 6,5 procent i det andra.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
sh-och-ai-sweden.png

Svensk Handel accelererar AI-användningen - blir ny partner till AI Sweden

PressmeddelandeFör att stärka kompetensen inom AI ansluter sig Svensk Handel som ny partner till AI Sweden.
startbild-avtal-2025-1.jpg

Avtal 25: Handelns kris den djupaste sedan 90-talet

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har växlat yrkanden. Nu inleds förhandlingarna.
startbild-avtal-2025.jpg

Pressträff: Svensk Handel presenterar avtalsyrkanden

PressmeddelandeOnsdagen den 29 januari presenterar Svensk Handel sina yrkanden inför förhandlingarna med Handelsanställdas förbund om nya kollektivavtal.
sofia-larsen-hb-januari.png

2025 inleds med pessimistisk framtidstro bland handelsföretagen

PressmeddelandeHandelsföretagens framtidsförväntningar för första kvartalet 2025 visar en splittrad bild av handelsbranschens utveckling.
ehi4-2.png

E-handeln ökade i december – trots fler julklappsinköp i november

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för december månad till 16,4 miljarder kronor.
ringa-stold-1.png

Handelns brottsutsatthet på rekordhöga nivåer under 2024

PressmeddelandeSvensk Handels Trygghetsbarometer för 2024 visar att handelns brottsutsatthet ökar till nivåer som tidigare aldrig skådats.
malmo.png

Svensk Handel kommenterar utredningen om stärkt trygghet i den byggda miljön

PressmeddelandeSvensk Handel är, liksom fler andra tunga aktörer, negativa till tvingande lagstiftning på området.
ringa-stold.png

En klar majoritet av stölder i butik anmäls inte

PressmeddelandeTrygghetsbarometern för det fjärde kvartalet 2024 visar att 40 procent av butikerna har utsattes för brott eller hotfullt beteende.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.