Hoppa till innehåll

Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Persson gästade Svensk Handels årsstämma den 16 maj. Han bjöd på ett engagerat och insatt anförande med fokus på utbildning och kompetensförsörjning.

namnlos-design-1716475858.png
Johan Pehrson, Arbetsmarknads- och integrationsminister huvudtalare på Svensk Handels årsstämma

Inledningsvis berättade Johan Persson om sina erfarenheter från  livsmedelshandeln, något som gav honom erfarenheter som han burit med sig genom livet. På senare år har även Johan Persson varit vd för ett företag inom belysningsbranschen. På resan från handlare till minister tog Johan Pehrson med sig en stor förståelse för en stabil och säker ekonomi.

Svensk ekonomi är helt avgörande för fler jobb i handeln

Att få ordning på svensk ekonomi är helt avgörande för att handeln ska ha möjlighet att skapa fler jobb, enligt ministern.

-   Efterfrågan måste finnas. Finns det ingen som vill köpa en soffa så kommer ingen att kunna sälja en soffa. Vi måste ur lågkonjunkturen och se till att vara än bättre förberedda vid nästa lågkonjunktur.

Ministern har också lång erfarenhet av hur byråkrati kan krångla till vardagen för den enskilde företagaren. Det är inte alltid lagstiftningen går hand i hand med verkligheten, trots att goda intentioner kan finnas. Ett inspel från publiken var att regeringen måste säkra att Sverige inte överimplementerar EU-regler i onödan.

-   En insats för att stävja detta är regeringens förenklingskommission som precis har kommit igång. Vi bygger också till exempel om arbetslöshetsförsäkringen, vilket kommer att underlätta rejält för alla arbetsgivare vid rapportering till A-kassan.

Förutsättningarna för framtida kompetensförsörjning börjar i skolbänken

Ministern lyfte också hur viktig handeln är för svenskt välstånd och därmed vikten av framtida kompetensförsörjning. Regeringen försöker möta de ökade behoven genom att uppdatera kraven för gymnasieutbildningen, vuxenskolan och yrkesutbildningen. Sverige behöver göra mycket mer; skolan måste reformeras och gå tillbaka till grunderna. Läsa, räkna, skriva är fortfarande helt grundläggande. Pisa-resultaten visar att vi är i ett mycket allvarligt läge. Ministerns recept är:

Ut med paddor – in med böcker. Resultatet kommer inte att kunna mätas förrän efter nio år. Det är farligt om man negligerar att den samlade forskningen visar att vi håller på att demontera hjärnans grundfunktioner, och det leder ju inte till att man får A i matte direkt.
Johan Pehrson
Arbetsmarknads- och integrationsminister

Regeringen vill ha en fortsatt tät dialog med Svensk Handel för att få handelns viktiga inspel.

-   Handeln ser till att ge människor ett meningsfullt och viktigt arbete i en spännande bransch.
Jag hoppas att mina erfarenheter och det fokus Regeringen har på ekonomi, på EU och på hållbarhet kommer att bidra till en bättre affär för svensk handel i framtiden.

 

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
regeringens_tulljour.jpg

Osäkerhet kring USA:s handelstullar: Regeringen inrättar ”tulljour”

NyhetRegeringen inrättar en särskild "tulljour" för att stötta företag som påverkas av osäkerheten kring USA:s handelstullar.
charlotte_dc_talks.png

Från Borås till Berlin - så bygger Cellbes en internationell tillväxtresa

NyhetCharlotte Nordén berättar hur ett starkt varumärke och ett värderingsdrivet ledarskap kan göra skillnad – även över landsgränser.
freddy-sobin-(1920-x-1080-px).png

“Att vända motvind till medvind” – XXL:s vd Freddy Sobins 3 framgångstips

NyhetSportkedjan XXL har inte haft en spikrak resa – men är nu tillbaka i tillväxt, mycket tack vare tre faktorer.
temu.png

Larmrapport om farliga varor från nätjättar – nu kräver Svensk Handel skarpa åtgärder

NyhetEn ny granskning från Kemikalieinspektionen visar att 6 av 10 produkter från stora onlineplattformar innehåller förbjudna ämnen.
hyresdatabasen-startbild-2024_2.png

Bidra till Hyresdatabasen - jämförbarheten bättre än någonsin

NyhetSom medlem i Svensk Handel kan du bidra till vår Hyresdatabas och samtidigt använda den för att jämföra hyresnivåer runt om i landet.
stamma-daunfeldt.png

Huvudtalaren inför Svensk Handels årsstämma - “Vi behöver inte mer krispolitik”

NyhetNär Svensk Handels medlemsföretag samlas till årsstämma den 15 maj, står framtiden och den ekonomiska utvecklingen i fokus.
avtalsnytt5-2025.png

Avtalsnytt 5: ”Vi har landat nya avtal på märket”

NyhetSvensk Handels vd Sofia Larsen och förhandlingschef Ola Axelsson kommenterar de nya avtalen.
usa.jpg

USA:s tullar mot EU slår in på farlig väg

NyhetI en tid där osäkerheten redan är stor skapar de amerikanska tullarna ytterligare oro. Svensk Handel anser att USA slår in på en farlig väg.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.