Hoppa till innehåll

Inspelat webbinarium: Vad kan vi lära av IT-attacken mot Coop?

Se den inspelade sändningen från 21 oktober då Svensk Handel arrangerade ett spännande webbinarium för att ta reda på vad som egentligen hände när Coop drabbades av en IT-attack. Vilka lärdomar vi kan dra av händelsen och hur kan dusom handlare skydda dig och ditt företag mot ransomware-attacker?

8dd17c0b378142bfacadc0c5075e1114.jpg

Innehåll

Coops säkerhetschef, Ola Jörgensen berättar om vad som egentligen hände kvällen den 2 juli då Coop utsattes. Vad var det första man gjorde när man insåg att hela kassalinjen låg nere? Kunde attacken ha undvikits? Finns det saker de skulle gjort annorlunda och vilka lärdomar tar Coop nu med sig från attacken? Ola delar med sig av konkreta tips och råd. 

IT-säkerhetsexperten och grundaren av cybersäkerhetsbolaget Truesec Marcus Murray som stöttade Coop under attacken, går igenom hur man kan förbereda sig och vilka säkerhetssystem och rutiner man bör ha på plats. Han berättar också om hur man kan få hjälp och hur viktigt det är att agera fort om man drabbas av en IT-attack.  

Kriminalkommissarie och IT-säkerhetsexperten Jan Olsson delar med sig av hur polisen arbetar med IT-brottslighet och berättar om hur du bör agera om du drabbas. 

Deltagare

  • Nina Jelver, säkerhetsexpert Svensk Handel 

  • Ola Jörgensen, koncernsäkerhetschef på Coop Sverige 

  • Marcus Murray, IT-säkerhetsexpert och grundare Truesec 

  • Jan Olsson, kriminalkommissarie IT-säkerhet Polisen

nina-jelver-2024.jpg

Nina Jelver

Säkerhetschef

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
fraga-kollektivavtal.jpg

Får kunderna filma mig?

SäkerhetsnyttJag arbetar i butik och har märkt att det blivit vanligare att kunder filmar oss i personalen. Vad gäller egentligen – får de göra så? Och v
jonny-snor-kott-3.jpg

Organiserade stölder av kött i Kristianstad

SäkerhetsnyttMan agerar snabbt och effektivt för att undvika upptäckt. Gärningspersonerna jobbar ofta i par och går in i butikerna var för sig för att in
sneaker-900.jpg

Eskilstuna - stölder av sneakers och träningsskor

SäkerhetsnyttJust nu ser Svensk Handel Säkerhetscenter flera anmälningar som gäller stölder av träningsskor och sneakers.
jordglob.png

Omvärldsbevakning april 2025

SäkerhetsnyttSkärpt cybersäkerhetsarbete och ökad digital motståndskraft, stärkt livsmedelsförsörjning och förändrade spelregler i internationell handel.
kott-i-vaska-007-1706181747.jpg

Organiserade stölder av kött i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttGärningspersonerna jobbar ofta i par och går in i butikerna var för sig för att inte dra onödig uppmärksamhet till sig. Man agerar snabbt oc
varningslistan-med-triangel.png

Flest klagomål på Varningslistan under mars 2025

SäkerhetsnyttDe företag som drog på sig flest klagomål under februari var ConnectD, Protectia och Web hosting solutions 24.
varningslistan-1715092539.png

Tio nya företag på Varningslistan i mars

SäkerhetsnyttUnder mars publicerades hela tio nya företag på Varningslistan. Nedan följer mer information om företagen.
klader-003.jpg

Stockholm - verktyg används för att plocka bort varularm

SäkerhetsnyttVi ser att gärningspersonerna plockar på sig kläder för att sedan gå till ett dolt utrymme eller provrum där de tar bort larmen med hjälp av

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.