Hoppa till innehåll

Inspelat webbinarium: Vad kan vi lära av IT-attacken mot Coop?

Se den inspelade sändningen från 21 oktober då Svensk Handel arrangerade ett spännande webbinarium för att ta reda på vad som egentligen hände när Coop drabbades av en IT-attack. Vilka lärdomar vi kan dra av händelsen och hur kan dusom handlare skydda dig och ditt företag mot ransomware-attacker?

8dd17c0b378142bfacadc0c5075e1114.jpg

Innehåll

Coops säkerhetschef, Ola Jörgensen berättar om vad som egentligen hände kvällen den 2 juli då Coop utsattes. Vad var det första man gjorde när man insåg att hela kassalinjen låg nere? Kunde attacken ha undvikits? Finns det saker de skulle gjort annorlunda och vilka lärdomar tar Coop nu med sig från attacken? Ola delar med sig av konkreta tips och råd. 

IT-säkerhetsexperten och grundaren av cybersäkerhetsbolaget Truesec Marcus Murray som stöttade Coop under attacken, går igenom hur man kan förbereda sig och vilka säkerhetssystem och rutiner man bör ha på plats. Han berättar också om hur man kan få hjälp och hur viktigt det är att agera fort om man drabbas av en IT-attack.  

Kriminalkommissarie och IT-säkerhetsexperten Jan Olsson delar med sig av hur polisen arbetar med IT-brottslighet och berättar om hur du bör agera om du drabbas. 

Deltagare

  • Nina Jelver, säkerhetsexpert Svensk Handel 

  • Ola Jörgensen, koncernsäkerhetschef på Coop Sverige 

  • Marcus Murray, IT-säkerhetsexpert och grundare Truesec 

  • Jan Olsson, kriminalkommissarie IT-säkerhet Polisen

nina-jelver-2024.jpg

Nina Jelver

Säkerhetschef

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
ny-bukett-med-bakgrund.png

Driftproblem i Appen Säkerhetscenter

Säkerhetsnytt
jordglob.png

Omvärldsbevakning februari 2025

SäkerhetsnyttOmvärldsbevakningen för februari 2025 domineras av kris och beredskapsfrågor, men även en utblick mot USA. Bevakningen presenteras i samarbe
flest-klagomal-900.jpg

Flest klagomål på Varningslistan under januari 2025

SäkerhetsnyttDe företag som drog på sig flest klagomål under 2024 var ConnectD, FF SVEA MARKNADSFÖRINGSBYRÅ och Web hosting solutions 24.
varningslistan-1715092539.png

Sju nya företag på Varningslistan i januari

SäkerhetsnyttBluffbolagen använder sig av många olika tillvägagångssätt för att lura och vilseleda våra företag.
manadens-sakerhetsfraga.jpg

Om en skjutning skulle ske

SäkerhetsnyttVad kan – eller måste – jag som butiksägare göra i händelse av att en skjutning eller ett terrorattentat äger rum i eller nära min butik?
ransomware-2.png

Skydda ditt företag mot Ransomware

SäkerhetsnyttRansomware-attacker fortsätter dessvärre att drabba handeln och det är inte längre enbart de stora aktörerna som drabbas. Här får du mer inf
galge-900.jpg

Stölder av kläder i Arvika

SäkerhetsnyttSvensk Handel Säkerhetscenter får just nu in anmälningar från Arvika där kläder har stulits. Man agerar snabbt och effektivt för att undvika
kaffe-varning-(002).jpg

Organiserade stölder av kaffe i Stockholm

SäkerhetsnyttTjuvar fyller papperskassar med kaffepaket medan andra håller utkik. Man agerar snabbt och effektivt för att undvika upptäckt.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.