Hoppa till innehåll

Ransomware är en skadlig programvara som låser datorer, mobila enheter eller krypterar elektroniska filer. Om företagets enhet blir smittad märks det vanligen genom att det dyker upp ett pop-up fönster på skärmen som tydligt informerar innehavaren om att enheten infekterats. Den som ligger bakom attacken ger även instruktioner på hur aktuell lösensumma ska betalas för att återfå kontrollen över datorn.

aee5c0ea9fd3482ea26201da2e97118e.png

Ransomware dyker inte bara upp på datorn utan anledning, utan skaparna av den skadliga programvaran försöker lura dig att installera programmen. Den vanligaste metoden är att skicka den skadliga koden via bluffmejl/phishing Den kan också maskera sig som en falsk programuppdatering och man kan även drabbas genom att besöka smittade webbsidor.

Så minskar du risken att drabbas av Skadlig kod – Ransomware

  • Om du inte har kompentensen internt, ta hjälp utifrån. Att snabbt kunna upptäcka och avvärja dataintrång är otroligt värdefullt.

  • Om du är ett mindre företag med begränsade möjligheter att anlita säkerhetskonsulter, nyttja de professionella aktörernas molntjänster. Då ingår deras säkerhetslösningar på köpet.

  • Ha beredskap. Se över vilken information är mest värd att skydda och ta regelbundet säkerhetskopior på den information som du inte kan vara utan. Se även till att ha en säkerhetskopia, som är ”offline”.

  • Håll dina programvaror ständigt uppdaterade.

  • Aktivera flerfaktorsautentisering där det är möjligt. Detta förhindrar en angripare att återanvända stulna inloggningsuppgifter, vilket är särskilt viktigt för system med fjärranslutning.

  • Installera brandvägg- och antivirusprogram samt aktivera automatiska uppdateringar för både operativsystem och programvaror.

  • Koppla aldrig in okända, externa enheter i din dator eftersom det kan leda till att ransomware sprids från dessa enheter till din dator.

  • Klicka inte på bilagor, reklam och länkar om du är osäker på avsändaren.

  • Se över behörigheterna på företaget, alla behöver inte ha åtkomst till allt. Infekteras någon med högre behörighetsgrad (typ administrationsbehörighet) kan hela nätverket smittas.

  • Utbilda din personal.

Om du skulle drabbas, här är åtgärderna när ransomware är ett faktum

  • Om du inte har kompentensen internt, ta hjälp utifrån direkt.

  • Polisanmäl händelsen i ett tidigt skede.

  • Försök att isolera de smittade enheterna.

  • Se till så att det genomförs en intern utredning – vad hände, hur kunde det hända?

  • Säkerställ i er utredning att angreppet är åtgärdat och att angriparen inte har fortsatt tillgång till IT-miljön genom behörigheter och/eller skadlig kod i systemet.

  • Innan återställning av säkerhetskopior sker, kontrollera så att kopiorna inte också har drabbats.

Oavsett på vilket sätt du drabbas så gäller huvudregeln att inte betala. Ju fler verksamheter som betalar lösen, desto mer finansiering får de cyberkriminella investera i sofistikerade attacker. Det finns inte heller några garantier att problemet försvinner trots betalning. 80 procent av de som betalar får inte tillbaka all information och 4 av 5 företag utsätts igen. 

nina-jelver-2024.jpg

Nina Jelver

Säkerhetschef

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
headphones-900x580.jpg

Stölder av hörlurar i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttJust nu ser vi på Svensk Handel Säkerhetscenter att flera butiker i Stockholmsområdet rapporterar om stölder av trådlösa hörlurar. Händelser
sedlar-vaxling.jpg

Växlingsbedrägerier i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttSvensk Handel Säkerhetscenter får just nu in rapporter om växlingsbedrägerier från Stockholmsområdet.
fraga-kollektivavtal.jpg

Får kunderna filma mig?

SäkerhetsnyttJag arbetar i butik och har märkt att det blivit vanligare att kunder filmar oss i personalen. Vad gäller egentligen – får de göra så? Och v
jonny-snor-kott-3.jpg

Organiserade stölder av kött i Kristianstad

SäkerhetsnyttMan agerar snabbt och effektivt för att undvika upptäckt. Gärningspersonerna jobbar ofta i par och går in i butikerna var för sig för att in
sneaker-900.jpg

Eskilstuna - stölder av sneakers och träningsskor

SäkerhetsnyttJust nu ser Svensk Handel Säkerhetscenter flera anmälningar som gäller stölder av träningsskor och sneakers.
jordglob.png

Omvärldsbevakning april 2025

SäkerhetsnyttSkärpt cybersäkerhetsarbete och ökad digital motståndskraft, stärkt livsmedelsförsörjning och förändrade spelregler i internationell handel.
kott-i-vaska-007-1706181747.jpg

Organiserade stölder av kött i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttGärningspersonerna jobbar ofta i par och går in i butikerna var för sig för att inte dra onödig uppmärksamhet till sig. Man agerar snabbt oc
varningslistan-med-triangel.png

Flest klagomål på Varningslistan under mars 2025

SäkerhetsnyttDe företag som drog på sig flest klagomål under februari var ConnectD, Protectia och Web hosting solutions 24.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.