Hoppa till innehåll

När EU nu lanserar sitt nya arbetsprogram är det avgörande att regelverken främjar innovation och produktivitet snarare än att hämma företagens utveckling. I dag upplever över 60 procent av företagen inom EU att betungande regleringar står i vägen för investeringar och tillväxt.

eu-flaggor.jpg

I arbetsprogrammet för 2025 presenteras flertalet åtgärder som syftar till att stärka EU:s konkurrenskraft. Regelförenklingsåtgärder och förslag om mer effektiv tillsyn av lagstiftning som redan antagits är några av de områden som lyfts särskilt.

Vi välkomnar arbetsprogrammets ansats att stärka EU på olika områden. Särskilt viktigt för våra medlemmar är arbetet som föreslås med regelförändringar och förenklingsåtgärder, vilket nu får en central roll i kommissionens arbete.
Martina Elfgren
Chef internationella enheten, Svensk Handel

För att stärka konkurrenskraften måste regler vara tydliga, proportionerliga och anpassade efter företagens verklighet – särskilt för små och medelstora företag. Dessutom är en enhetlig tillämpning av EU-regler inom alla medlemsländer avgörande för att säkerställa rättvisa villkor på den inre marknaden.

Av arbetsprogrammet framgår det att kommissionen inom kort bland annat kommer att presentera förenklingsåtgärder inom exempelvis hållbarhetsområdet. Kommissionens kommande horisontella inremarknadsstrategi nämns även som en viktig del för en moderniserad inre marknad vad gäller varor och tjänster. Även flertalet åtgärder på det digitala området kan också väntas. 

Svensk Handel följer utvecklingen noga på plats i Bryssel och fortsätter att arbeta för en mer företagsvänlig reglering i EU.

martina-elfgren1.jpg

Martina Elfgren

Enhetschef Internationell handel, Head of office för Brysselkontoret

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
istock-1187328432-(1).jpg

Tillgänglighetslagen: Ny vägledning och Q&A

NyhetDen 28 juni 2025 träder den nya tillgänglighetslagen i kraft. Svensk Handel har tagit fram en ny vägledning, exklusiv för dig som är medlem.
man-med-telefon-16x9.png

Varning: ConnectD lurar företag in i dyra och långa telefoniavtal

NyhetFöretagare över hela Sverige fortsätter att drabbas av telefonibolaget ConnectD, som sedan länge är listat på Svensk Handels Varningslista.
sedlar-16x9.png

En uppdatering om kontantutredningen och kontanter i handeln

NyhetVad gäller just nu? En sammanfattning av dagsläget kring kontantanvändningen, vilka som ska ta emot kontanter och betalningar i offlineläge.
sanningsskylt.png

Fakta och myter om matpriserna

NyhetI sociala medier och på debattsidor uppmanas till bojkott av matbutiker, därför finns det anledning att föra fram fakta kring matpriserna.
sedlar-vaxling.jpg

Kontantutredningen – sammanfattning ur detaljhandelsperspektiv

NyhetUtredningen presenterades den 19 december 2024 och ligger nu ute på remiss.
dc-playbild.png

D-Congress 2025 lever vidare online!

NyhetÅterupplev höjdpunkterna och se alla filmade seminarier i efterhand. Kika in och ta del av insikterna här!
statsministern-dc.jpg

Statsministern inledde D-Congress 2025

NyhetEfter att ha väntat i ett år kunde äntligen dörrarna öppnas till D-Congress 2025.
avtalsnytt-4-play.png

Avtalsnytt 4: Kravväxling för handelns tjänstemannaavtal

NyhetSvensk Handel har växlat avtalskrav med Handelsanställdas förbund.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.