Hoppa till innehåll

Svensk Handel arrangerade tillsammans med Norna och Microsoft ett seminarium om AI. AI-teknik kan hjälpa din verksamhet att möta kundernas förväntningar och fungera som ett verktyg för att göra handeln mer hållbar. Se mer i klippet ovan.

Moderatorer vid seminariet var Sofia Stigmar, jurist på Svensk Handel i Bryssel och Lars Lundberg, näringspolitisk expert/senior rådgivare, Swedish Medtech.

Övriga medverkande: 

  • Martin Hallander, Chief Commercial Officer, Norna

  • Linda Pimmershofer, Industry executive med fokus retail, Microsoft

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
startbild-avtal-2025-(1).jpg

Intensiv fas i årets avtalsrörelse

NyhetFörhandlingarna om nya kollektivavtal pågår för fullt. På måndag 31 mars löper Detaljhandelsavtalet och Lager och E-handelsavtalet ut.
istock-1187328432-(1).jpg

Tillgänglighetslagen: Ny vägledning och Q&A

NyhetDen 28 juni 2025 träder den nya tillgänglighetslagen i kraft. Svensk Handel har tagit fram en ny vägledning, exklusiv för dig som är medlem.
man-med-telefon-16x9.png

Varning: ConnectD lurar företag in i dyra och långa telefoniavtal

NyhetFöretagare över hela Sverige fortsätter att drabbas av telefonibolaget ConnectD, som sedan länge är listat på Svensk Handels Varningslista.
sedlar-16x9.png

En uppdatering om kontantutredningen och kontanter i handeln

NyhetVad gäller just nu? En sammanfattning av dagsläget kring kontantanvändningen, vilka som ska ta emot kontanter och betalningar i offlineläge.
sanningsskylt.png

Fakta och myter om matpriserna

NyhetI sociala medier och på debattsidor uppmanas till bojkott av matbutiker, därför finns det anledning att föra fram fakta kring matpriserna.
sedlar-vaxling.jpg

Kontantutredningen – sammanfattning ur detaljhandelsperspektiv

NyhetUtredningen presenterades den 19 december 2024 och ligger nu ute på remiss.
dc-playbild.png

D-Congress 2025 lever vidare online!

NyhetÅterupplev höjdpunkterna och se alla filmade seminarier i efterhand. Kika in och ta del av insikterna här!
statsministern-dc.jpg

Statsministern inledde D-Congress 2025

NyhetEfter att ha väntat i ett år kunde äntligen dörrarna öppnas till D-Congress 2025.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.