Hoppa till innehåll

”Inte tillräckligt” – Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked

Svensk Handel ser positivt på räntebeskedet från Riksbanken, men betonar att en överdriven försiktighet slår hårt mot en bransch som är beroende av besökare i butikerna.

maria-mikkonen-3.jpg

Under tisdagsmorgonen meddelade Riksbanken att styrräntan sänks med 0,25 procentenheter, från 3,75 till 3,5 procent. Svensk Handel välkomnar räntesänkningen, men menar på att Riksbanken borde agerat än mer offensivt.

– Beskedet från Riksbanken är ett steg i rätt riktning, men inte tillräckligt. Vi ser hur försäljningsvolymerna inom handeln befinner sig på låga nivåer, vilket inte är särskilt förvånande givet att hushållens räntekostnader befinner sig på den högsta nivån på mycket länge, säger Svensk Handels chefsekonom, Maria Mikkonen och fortsätter: 

– Vi vill se en mer handlingskraftig Riksbank under kommande höst och vinter, och välkomnar därför att man nu öppnar för en räntesänkningstakt. Givetvis ska de beslut som fattas vara väl avvägda, och det finns naturligtvis en risk att man signalerar panik vid för stora sänkningar. Nu är det dock viktigt att agera för att stärka hushållens köpkraft. Sverige är ett handelsland, och branschen är näringslivets största arbetsgivare. Det finns en kraftig nedsida i att agera för försiktigt i denna situation. Senast inflationen var så låg som den är nu, hade vi nollränta. Varför ska den ligga på 3,5 procent nu?

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
nina-jonsson.png

Nina Jönsson föreslås till ny ordförande i Svensk Handel

PressmeddelandeSvensk Handels valberedning föreslår att Nina Jönsson vid årsstämman den 15 maj väljs till ny ordförande i Svensk Handels styrelse.
paskbild.jpg

Godis för nästan en miljard kronor i påsk

PressmeddelandePåskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna.
varklader.png

Mildare väder gav modehandeln ett välbehövligt lyft

PressmeddelandeEfter en längre period av svaga försäljningssiffror återhämtade modebranschen sig något under mars månad.
nina-jelver-5.jpg

Förslaget om högre beloppsgräns för ringa stöld saknar verklighetsförankring

PressmeddelandeSvensk Handel ställer sig starkt kritiska till förslaget som bagatelliserar handelns brottsutsatthet.
avtal-2025vs1.png

Nya löneavtal inom handeln: ”Arbetsfred och förutsägbarhet i en orolig tid”

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har tecknat nya kollektivavtal för butiksanställda och för arbetare inom lager och e-handel.
startbild-avtal-2025-1-2.jpg

Pressträff med anledning av förhandlingarna om nya kollektivavtal

PressmeddelandeMed anledning av avtalsförhandlingarna mellan Svensk Handel och Handelsanställdas förbund bjuder Svensk Handel in till pressträff.
startbild-avtal-2025-1-1.jpg

Industrin har satt märket: ”Smärtsamt hög nivå för handeln”

PressmeddelandeParterna inom industrin har enats om nya kollektivavtal och satt märket i årets avtalsrörelse. Sammanlagd kostnadsram är 6,4 % över två år.
second-hand-trojor.png

Kraftigt fall för second hand – försäljningen föll med över 40 procent i februari

PressmeddelandeFebruari blev en dyster månad för second hand-marknaden i Sverige. Omsättningen backade med över 40 procent jämfört med februari 2024.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.