Hoppa till innehåll

Påskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna. Totalt väntas försäljningen under veckan uppgå till 8,8 miljarder kronor inom dagligvaruhandeln. Sötsuget kommer också att stillas, då prognosen visar på godisförsäljning för nästan en miljard kronor.

paskbild.jpg

Påsken är särskilt viktig för handlare inom dagligvaruhandeln. Nästan åtta av tio uppger att högtiden är av betydelse för försäljningen, och hela 92 procent planerar att ha en kampanj i samband med påsken.

Konsumenterna är tydliga i vad de förväntar sig på påskbordet. Fortsatt så är det klassiska påskvaror som ägg, sill och lax som anges vara viktigast på påskbordet.

Att högtiden är viktig för handeln bekräftas också av att arbetstillfällen skapas till följd av ett ökat tryck i butikerna. Svensk Handels prognos indikerar att enbart påsken i år förväntas skapa 1150 arbetstillfällen inom dagligvaruhandeln. Absolut vanligast är att ta in en till två personer extra för att möta det ökade trycket i butikerna.

– Utöver att handeln är med och bidrar till lyckade påskfiranden i svenska hushåll så är det viktigt att belysa att lyckade högtider, med god försäljning, är centrala för att handeln fortsatt ska vara en av Sveriges viktigaste tillväxtmotorer. Vi är stolta över de arbetstillfällen som skapas nu i påsk, och hoppas på att de blir ännu fler i framtiden, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

Troligast är att påskägget innehåller godis

Många ser framemot möjligheten att under kommande dagar leta efter påskägg. När det väl öppnas är det, föga förvånande, godis som antagligen ligger däri. 81 procent anger att påskägget som ges bort kommer innehålla sötsaker. Men även skraplotter, leksaker och pengar är förhållandevis populära gåvor att ge bort.

– Trots att påsken i mångt och mycket är dagligvaruhandelns högtid så ser vi att allt fler företag inom sällanköpshandeln anser att högtiden är viktig för försäljningen, och att nära hälften planerar att genomföra någon form av påskkampanj i år. För många lite mer nischade företag, exempelvis inom konfektyr, kan kommande dagar vara några av årets viktigaste, säger Maria Mikkonen.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
paskbild.jpg

Godis för nästan en miljard kronor i påsk

PressmeddelandePåskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna.
varklader.png

Mildare väder gav modehandeln ett välbehövligt lyft

PressmeddelandeEfter en längre period av svaga försäljningssiffror återhämtade modebranschen sig något under mars månad.
nina-jelver-5.jpg

Förslaget om högre beloppsgräns för ringa stöld saknar verklighetsförankring

PressmeddelandeSvensk Handel ställer sig starkt kritiska till förslaget som bagatelliserar handelns brottsutsatthet.
avtal-2025vs1.png

Nya löneavtal inom handeln: ”Arbetsfred och förutsägbarhet i en orolig tid”

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har tecknat nya kollektivavtal för butiksanställda och för arbetare inom lager och e-handel.
startbild-avtal-2025-1-2.jpg

Pressträff med anledning av förhandlingarna om nya kollektivavtal

PressmeddelandeMed anledning av avtalsförhandlingarna mellan Svensk Handel och Handelsanställdas förbund bjuder Svensk Handel in till pressträff.
startbild-avtal-2025-1-1.jpg

Industrin har satt märket: ”Smärtsamt hög nivå för handeln”

PressmeddelandeParterna inom industrin har enats om nya kollektivavtal och satt märket i årets avtalsrörelse. Sammanlagd kostnadsram är 6,4 % över två år.
second-hand-trojor.png

Kraftigt fall för second hand – försäljningen föll med över 40 procent i februari

PressmeddelandeFebruari blev en dyster månad för second hand-marknaden i Sverige. Omsättningen backade med över 40 procent jämfört med februari 2024.
sofia-larsen-24-3.jpg

Pessimistiska framtidsförväntningar inom handeln – för 39:e månaden i rad

PressmeddelandeFramtidsförväntningarna inom sällanköpshandeln, dagligvaruhandeln samt partihandeln föll i mars.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.