Hoppa till innehåll

Svensk Handel Stil har utsett denimplagget till Årets Modejulklapp 2024, ett tidlöst och mångsidigt plagg som förenar hållbarhet och stil.

jeanspaket.png

Med sin förmåga att åldras vackert och passa vid alla tillfällen har denim blivit en självklar del av garderoben. Dess slitstyrka gör att det kan användas året om och kräver mindre tvätt, vilket bidrar till en mer hållbar livsstil.

Denim är också en förebild för cirkulärt mode. Det kan återbrukas genom second hand, återvinnas till ny bomull och omvandlas till nya produkter som väskor, kjolar eller inredning. Dessutom blir flitigt använda denimplagg bara snyggare med tiden.

Med valet av denimplagget som årets modejulklapp vill Svensk Handel Stil inspirera till medveten konsumtion och lyfta fram värdet av att använda och vårda sina kläder om och om igen. Denim är inte bara ett plagg – det är ett hållbart livsstilsval.

– Med enhällighet och glädje har styrelsen för Svensk Handel Stil valt denimplagget som den självklara modejulklappen 2024. Denim är både praktiskt och elegant, slitstarkt, bekvämt och garderobens egen kameleont. Lika självklara när du ska måla om huset som när du vill ha ett kaxigt komplement till smokingen över nyår. En ständigt ungdomlig veteran som passar alla i familjen, säger Charlotte Nordén, ordförande för Svensk Handel Stil och fortsätter:

– Denimplaggen har varit älskade i flera decennier men 2024 är trenden riktigt stark. I år är det helt rätt att bära denimplagget vid alla tillfällen.

Svensk Handel Stil är branschkansliet för de cirka 3 000 medlemsföretagen inom Svensk Handel som arbetar inom modebranschen.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
sh-och-ai-sweden.png

Svensk Handel accelererar AI-användningen - blir ny partner till AI Sweden

PressmeddelandeFör att stärka kompetensen inom AI ansluter sig Svensk Handel som ny partner till AI Sweden.
startbild-avtal-2025-1.jpg

Avtal 25: Handelns kris den djupaste sedan 90-talet

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har växlat yrkanden. Nu inleds förhandlingarna.
startbild-avtal-2025.jpg

Pressträff: Svensk Handel presenterar avtalsyrkanden

PressmeddelandeOnsdagen den 29 januari presenterar Svensk Handel sina yrkanden inför förhandlingarna med Handelsanställdas förbund om nya kollektivavtal.
sofia-larsen-hb-januari.png

2025 inleds med pessimistisk framtidstro bland handelsföretagen

PressmeddelandeHandelsföretagens framtidsförväntningar för första kvartalet 2025 visar en splittrad bild av handelsbranschens utveckling.
ehi4-2.png

E-handeln ökade i december – trots fler julklappsinköp i november

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för december månad till 16,4 miljarder kronor.
ringa-stold-1.png

Handelns brottsutsatthet på rekordhöga nivåer under 2024

PressmeddelandeSvensk Handels Trygghetsbarometer för 2024 visar att handelns brottsutsatthet ökar till nivåer som tidigare aldrig skådats.
malmo.png

Svensk Handel kommenterar utredningen om stärkt trygghet i den byggda miljön

PressmeddelandeSvensk Handel är, liksom fler andra tunga aktörer, negativa till tvingande lagstiftning på området.
ringa-stold.png

En klar majoritet av stölder i butik anmäls inte

PressmeddelandeTrygghetsbarometern för det fjärde kvartalet 2024 visar att 40 procent av butikerna har utsattes för brott eller hotfullt beteende.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.