Hoppa till innehåll

Säkerhetscenter får just nu in anmälningar rörande företag som säljer sökoptimeringstjänster, även kallat SEO (Search Engine Optimation)

seo-1-16x9.png

Säljare ringer i många fall upp företaget angående Google-tjänster och får det att låta som att företagaren är deras nuvarande kund. Efter samtalet så skickar man ut en faktura per post eller mejl trots att man aldrig ingått något avtal eller varit en tidigare kund. Säljarna upplevs många gånger som påstridiga och tjänsten som erbjuds är ofta att företagets hemsida ska komma högst upp i listan vid potentiella kunders Google-sökningar, något som Google själva menar är omöjligt att utlova. Det är även oklart för många av de drabbade företagarna vilka tjänster som ingår i de löpande månatliga abonnemang som de bundit sig för.

Rekommendationer

  • Stressa aldrig igenom ett samtal med en telefonförsäljare utan ta dig tid och ställ frågor.

  • Kontrollera vad som ingår i tjänsten och om det gäller ett abonnemang eller en engångskostnad.

  • Be att få alla papper hemskickade så du har möjlighet att läsa igenom allt i lugn och ro.

  • Om en säljare uppger att erbjudandet endast är giltigt idag och endast via telefon bör man stanna upp och tänka efter.

Har du drabbats? Anmäl via appen!

dan-eriksson.jpg

Dan Eriksson

Säkerhetssamordnare

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
headphones-900x580.jpg

Stölder av hörlurar i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttJust nu ser vi på Svensk Handel Säkerhetscenter att flera butiker i Stockholmsområdet rapporterar om stölder av trådlösa hörlurar. Händelser
sedlar-vaxling.jpg

Växlingsbedrägerier i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttSvensk Handel Säkerhetscenter får just nu in rapporter om växlingsbedrägerier från Stockholmsområdet.
fraga-kollektivavtal.jpg

Får kunderna filma mig?

SäkerhetsnyttJag arbetar i butik och har märkt att det blivit vanligare att kunder filmar oss i personalen. Vad gäller egentligen – får de göra så? Och v
jonny-snor-kott-3.jpg

Organiserade stölder av kött i Kristianstad

SäkerhetsnyttMan agerar snabbt och effektivt för att undvika upptäckt. Gärningspersonerna jobbar ofta i par och går in i butikerna var för sig för att in
sneaker-900.jpg

Eskilstuna - stölder av sneakers och träningsskor

SäkerhetsnyttJust nu ser Svensk Handel Säkerhetscenter flera anmälningar som gäller stölder av träningsskor och sneakers.
jordglob.png

Omvärldsbevakning april 2025

SäkerhetsnyttSkärpt cybersäkerhetsarbete och ökad digital motståndskraft, stärkt livsmedelsförsörjning och förändrade spelregler i internationell handel.
kott-i-vaska-007-1706181747.jpg

Organiserade stölder av kött i Stockholmsområdet

SäkerhetsnyttGärningspersonerna jobbar ofta i par och går in i butikerna var för sig för att inte dra onödig uppmärksamhet till sig. Man agerar snabbt oc
varningslistan-med-triangel.png

Flest klagomål på Varningslistan under mars 2025

SäkerhetsnyttDe företag som drog på sig flest klagomål under februari var ConnectD, Protectia och Web hosting solutions 24.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.