Hoppa till innehåll

En undersökning från Svensk Handel visar att 64 procent av svenskarna nu planerar att fira Halloween, en ökning från förra årets 55 procent. I synnerhet yngre personer och barnfamiljer har omfamnat firandet; hela 85 procent av de tillfrågade med barn i hushållet tänker delta.

pumpor-och-familj.png

I år är det framför allt dekorationsköpen som ökar. Drygt hälften av firarna planerar att skaffa pumpor och andra dekorationer för att skapa en spöklik atmosfär. Dessutom ser vi en tydlig ökning i intresset för utklädnad, smink och kostymer, som ökat från 23 till 32 procent. En övervägande andel, 84 procent, planerar att köpa godis, en tradition som etablerat sig snabbt med "bus eller godis"-lekens intåg.

– Halloween är en tradition som växer sig allt starkare bland svenska hushåll, vilket får positiva effekter för handeln. Såväl större delbranscher, som mer nischade butiker hoppas nu på en god försäljning, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

Halloween är särskilt viktig för dagligvaruhandeln, där 33 procent av handlarna anger högtiden som avgörande för försäljningen, upp från 25 procent 2023. Det finns även ett intresse inom sällanköpshandeln, där 11 procent ser Halloween som en viktig högtid. Trots den ökade intresset i Sverige befinner vi oss fortsatt långt ifrån att det ligger långt från amerikanska nivåer, där Halloween är en av årets största konsumtionshögtider.

Totalt väntas svenskarnas Halloween-konsumtion i år öka från 1,5 till cirka 1,6 miljarder kronor. Handlarna ser tillväxtpotential, och många erbjuder specialkampanjer för att möta det ökade intresset. I dagligvaruhandeln planerar hela 63 procent att satsa på specifika Halloween-erbjudanden, en markant ökning från förra årets 38 procent.

– Det är glädjande att omsättningen förväntas öka. Handelshögtider är generellt sett viktiga för stora delar av branschen, och för vissa är Halloween en av årets mest intensiva försäljningsperioder, säger Maria Mikkonen.

Halloween fortsätter därmed att stärka sin plats i svenskarnas hjärtan, med allt fler som ser det som en välkommen anledning att pynta, klä ut sig och njuta av lite skräckblandad glädje – gärna med en söt twist.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
d-award-2025.jpg

Apotea och Shopify – Vinnare av D-Award 2025!

PressmeddelandeUnder en festlig helkväll på D-Award vann Apotea det åtråvärda priset ”Årets E-handel” medan Shopify vann pris som ”Årets Leverantör”.
second-hand-25.png

Inte en fluga – stark start på 2025 för second hand

PressmeddelandePre Loved-indikatorn visar att försäljningen ökade med cirka 20 procent i januari 2025 jämfört med samma månad 2024.
avtal-2025.png

Förhandlingarna av handelns tjänstemannaavtal är igång

PressmeddelandeFörbättrade möjligheter till individuell löneutveckling och mer flexibla arbetstidsregler är två av Svensk Handels krav i förhandlingarna.
mobelbutik.png

Osäkerheten kvarstår - handelsföretagen fortsatt pessimistiska

PressmeddelandeFramtidsförväntningarna inom sällanköpsvaruhandeln stärktes något, medan var oförändrade inom dagligvaruhandeln och föll inom partihandeln.
ehi4-3.png

Svag start på e-handelsåret 2025

PressmeddelandeE-handeln skattas till 10,9 miljarder kronor i januari, en minskning med 6 procent jämfört med januari 2024.
eu-agenda1920-x-1080-px.png

För stärkt konkurrenskraft och tillväxt – Svensk Handels presenterar ny EU-agenda

PressmeddelandeGlobalisering, digital transformation och den gröna omställningen förändrar handelns förutsättningar i grunden.
istock-1430942461-red.jpg

Svenska handelsföretag – en stark motor i den gröna omställningen

PressmeddelandeSvensk Handels Hållbarhetsundersökning visar att engagemanget bland svenska handelsföretag förblir intakt, trots pressade förutsättningar.
stilindex-mode.png

Skor lyfte modehandeln i januari

PressmeddelandeSvensk Handels Stilindex för januari 2025 visar på en stark månad för modehandeln, och särskilt bra gick skoförsäljningen.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.