Hoppa till innehåll

Svensk Handels Stilindex för januari 2025 visar på en stark månad för modehandeln, och särskilt bra gick skoförsäljningen. Totalt ökade försäljningen av kläder med 3,9 procent jämfört med januari 2024, medan skoförsäljningen steg med 11,4 procent. Stilindex innehåller den här månaden dessutom en premiär för prissegmentering.

stilindex-mode.png

– Det är ett styrkebesked att modehandeln inleder året förhållandevis starkt. Ser vi till klädhandeln så är det viktigt att poängtera att januari 2024 var en tuff månad, varför vi inte kan dra allt för långtgående slutsatser ännu. Desto mer glädjande är skohandelns fina utveckling.  Vi hoppas nu på fortsatt positiva siffror under månaderna som kommer, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

Januari 2025

Total handel

Fysisk handel

E-handel

Kläder

3,9%

2,2%

8,9%

Skor

11,4%

10,5%

14,4%

Skohandeln drivande i branschen

Skohandeln växte kraftigt både i fysisk butik och inom e-handeln. Försäljningen i fysiska skobutiker ökade med 10,5 procent, medan e-handeln för skor noterade en större uppgång på 14,4 procent jämfört med samma period föregående år.

Även klädhandeln visade en positiv trend, men i något lägre takt. Den fysiska klädhandeln ökade med 2,2 procent, medan e-handeln växte med 8,9 procent.

Starka siffror för damkläder – men utmaningar för barnsegmentet

Damkläder var den starkaste kategorin inom klädsegmentet och ökade med 11,7 procent jämfört med januari 2024. Herrkläder ökade mer blygsamt med 2,4 procent, medan barnkläder och skor noterade en nedgång på 8,2 procent.

– Vi ser en tydlig trend där damkläder och skor driver försäljningen framåt, medan barnkläder har en något tuffare utveckling. Här tror vi att den generellt svaga köpkraften kan ses som en bidragande faktor, säger Sofia Larsen.

PREMIÄR
Segmentering: Premiumsegmentet backar

För första gången kan vi nu presentera en prissegmentering. Baserat på tillgänglig prisinformation har snittpriser inhämtats från aktörernas egna kanaler. Utifrån det har gränsvärden definierats och aktörerna har fördelats i tre nivåer. Det ger en mer detaljerad beskriving av läget.

När det gäller prisnivåer visar Stilindex att låg- och mellanprissegmenten ökade med 4,7 procent respektive 9,0 procent, medan premiumsegmentet noterade en nedgång på 4,0 procent.

– Det Svensk Handels, och andra aktörers, rapporter nu visar är att konsumenterna fortsatt håller hårt i plånboken. Visserligen ser vi hur konsumtionen sakta men säkert rör sig uppåt. Det finns alltså ett ljus i slutet av tunneln, men det är viktigt att poängtera att ingen ännu vet hur lång tunneln faktiskt är. Utmaningarna för svenska handelsföretag består, avslutar Sofia Larsen.

Ackumulerade siffror?

Under hösten 2024 utökades Stilindex med fler svarande företag och försäljningsutvecklingen för fysiska jämförbara butiker samt e-handelns utveckling började publiceras. Med utvecklingen av indexet inleddes en ny mätperiod, vilket innebär att det ännu inte finns någon ackumulerad försäljningsutveckling för det aktuella året. I takt med att data kommer in kommer de också att publiceras.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
second-hand-trojor.png

Kraftigt fall för second hand – försäljningen föll med över 40 procent i februari

PressmeddelandeFebruari blev en dyster månad för second hand-marknaden i Sverige. Omsättningen backade med över 40 procent jämfört med februari 2024.
sofia-larsen-24-3.jpg

Pessimistiska framtidsförväntningar inom handeln – för 39:e månaden i rad

PressmeddelandeFramtidsförväntningarna inom sällanköpshandeln, dagligvaruhandeln samt partihandeln föll i mars.
per-ehi-kundvagn.png

Tvärstopp i e-handeln i februari

PressmeddelandeE-handelns omsättning för februari skattas till 9,7 miljarder kronor. En minskning med 16 procent jämfört med februari 2024.
sh-logga-ljusgra-ny-1.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked

PressmeddelandeUnder onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att de avser att lämna styrräntan oförändrad.
vinterskor-25.png

Tuff februarimånad för modehandeln

PressmeddelandeBåde kläder och skor uppvisade en nedgång, mest markant inom skohandeln, som föll med 5,3 procent jämfört med samma månad föregående år.
d-award-2025.jpg

Apotea och Shopify – Vinnare av D-Award 2025!

PressmeddelandeUnder en festlig helkväll på D-Award vann Apotea det åtråvärda priset ”Årets E-handel” medan Shopify vann pris som ”Årets Leverantör”.
second-hand-25.png

Inte en fluga – stark start på 2025 för second hand

PressmeddelandePre Loved-indikatorn visar att försäljningen ökade med cirka 20 procent i januari 2025 jämfört med samma månad 2024.
avtal-2025.png

Förhandlingarna av handelns tjänstemannaavtal är igång

PressmeddelandeFörbättrade möjligheter till individuell löneutveckling och mer flexibla arbetstidsregler är två av Svensk Handels krav i förhandlingarna.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.